#sayı 32

 

Merhaba sevgili okurlar,

Kahramanmaraş’ta Türk kültür dünyasına 2016’dan beri ışık saçmaya devam eden Sin Edebiyat Dergisi, her türlü güçlüğe karşı direnerek varlığını sürdürmektedir. Bu alkışlanacak bir durumdur. Son dönemdeki kâğıt sıkıntısını ve ekonomik sorunları da düşündüğümüzde bu derginin ne büyük zorluklarla boğuştuğunu daha iyi görebiliyoruz. Bu bir özveridir, yapılan işe duyulan saygıdır, ülkesine olan bağlılıktır…

Elbette dergi çıkarmak yetmez, biraz da derginin nitelikli olması beklenir. Bugüne değin çıkarılmış olan 31 sayının her birinde bu niteliği görmek olasıdır. Kimi zaman edebiyatla ilgili kuramsal bir yazı, bir yapıtın değerlendirilmesi, özel sayılar, dosyalar kimi zamansa özgün anlatılar, şiirler… Bir yazın dergisinde ne tür yazıların olması gerekiyorsa Sin Edebiyat’ın sayılarında her türden yeterince örnek görmek olasıdır. Örneğin 26. sayı (Mart-Nisan 2021) Tahsin Yücel’e ayrılmıştır. Bir yandan Tahsin Yücel’in yapıtları değerlendirilmiş diğer yandan da Yücel ile anılardan ve izlenimlerden söz edilmiştir. Başka sayılarda şiir, masal gibi özel dosyalar yapılmış. Neredeyse her sayıda özgün öyküleri, denemeleri, nitelikli şiir örneklerini de okumak olasıdır.

Değerli okurlar, Sin Edebiyat Dergisi bu kez TGÇ (Türkiye Göstergebilim Çevresi) ile ortaklaşa hazırladıkları farklı bir sayı ile sizlerle buluşuyor. Bu sayının ana izleği “göstergebilim” olacaktır. Bu özel sayıda Göstergebilim, Türkiye göstergebilimi, tarihçesi, kuram ve çözümleme örneklerinin, bir kitap tanıtımının ve bir söyleşinin yer aldığı nitelikli yazılar okuyacaksınız. Bu yazıları bir bakıma bu alana ilgi duyacak okurlar için hazırlık metinleri ya da geçiş metinleri olarak da düşünmek yerinde olacaktır.

Kıymetli yazarlarımıza, tamamen Sin Edebiyat Dergisi’nin elinizdeki sayısı için kaleme almış oldukları birbirinden nitelikli yazılarıyla verdikleri değerli katkıları için şükranlarımızı sunarız.

Saygıdeğer hakemlerimize; hem yazarlarımıza hem de bu sayının nitelikli bir içeriğe sahip olmasına sağladıkları değerli katkıları için içtenlikle teşekkür ederiz.

Ve Sin Edebiyat’a TGÇ’ye bir sayılarının içeriğini oluşturma sorumluluğunu verecek kadar güven duydukları için çok teşekkür ederiz.

Bu derginin sınırları içinde belli alanlarda sınırlı sayıda yazıya yer verilebilmiştir. Ama ilk kez “göstergebilim” kavramını duyan okuyucu, bu sayıda belli ölçüde merakını giderecek ve hatta merakı daha da artacaktır. Alana önceden tanıdık olan okuyucular da zevkli, bilgi verici çalışmalarla karşılaşacaktır. Biz buna kefiliz.

İyi okumalar!

Songül Aslan Karakul
Kaan Tanyeri ve Elif Türkmen

***

İÇİNDEKİLER

4 Göstergebilimcileştiremediklerimizden misiniz? // V. Doğan GÜNAY
8 A. J. Greimas A. J. Greimas’ı Anlatıyor // Osman SENEMOĞLU
15 Üç Şiir // Ayda MAJİDABADİ
16 Kenti Ses Ortamları ile Anlamak // A. Zeynep ÜSTÜN ONUR
25 Yalnızlık (şiir) // Ahmet Rıfat İLHAN
26 Yaşar Kemal’den Kuşlar da Gitti: Göstergebilimsel Bir Okuma // Nedret ÖZTOKAT KILIÇERİ
34 Umberto Eco ve Okuyucu Kavramı // Halime YÜCEL
38 Zeytin Sokak II ve Son (şiir) // Çınar EKİZ
40 Tanıtım Görsellerinin Göstergebilimsel İncelenmesi // Mustafa SARICA – Fatma AKBULUT
47 Zemheriye Yazılmış Şiirler // Mark STRAND
48 Anlatıda Öznenin Benliği ve Bilinci // Funda UZDU YILDIZ
51 Yabancı (şiir) // Vedat BARGA
52 Dünden Bugüne Türk Sinemasında Temsil Meselesi:
Toplumsal Yaşayışın Bir Göstergesi Olarak Öğretmenler // Ezgi İNAL
55 Dağ Çilekleri, Yaban Mersinleri (şiir) // Emre TEKNECİ
56 İki Kişilik Oda: Baudelaire’de Özne ve Uzam // Gizem AKTAŞLI
61 Kekeme Bariyerler (şiir) // Handan TUNÇ
62 Sinemada Mimari Göstergeler // Göktürk PEKER
69 Cumartesi Ertesi (şiir) // Usame YÖRDEM
70 Jean Anouilh’in Antigone Adlı Eserinin
Göstergebilimsel Çözümlemesi // Sıla Niran TAYİŞİR – Nursena ÖZYAVUZ
76 Dijital İmgeler Evreni // Tuba HAS – Melih ÇOMAK
80 Bir Soru Bir Yanıt: Tahsin Yücel’in Yazınsal Göstergebilime Katkısı
(Jacques Fontanille – Denis Bertrand) // Songül ASLAN KARAKUL
83 Geceydi Bir Kuyuyu Tıkayan (şiir) // Kadir TEPE
84 Orhan Veli ve Sait Faik’in Kaleminden Lütfi Ö. Akad’ın Kamerasına Göstergelerarası Bir Yolculuk: “Vesikalı Yâr”in Hatırda Bıraktığı // Baran BARIŞ
92 Özgürlüğün Ruhtan Yansıması: Barthes ve Baudelaire’in Göstergebilime Bakışı // Onur UZER
93 Zodyak’ta Bugün (şiir) // İbrahim ERCAN
94 Çapraz Gölge // Vagif SULTANLI